Resimli Yazdır - Resimsiz Yazdır

TarhanaBaba - Yeldanlızade Uşak

Eskimeyen eski. Reçetesi bin yıllık şifa kaynağı...Uşak'tan. Anneler'den sonra ikinciyiz .
Yeldanlızade Gıda Uşak

Kemalöz Mahallesi
Atatürk Bulvarı No.43
.
( İzmir -Ankara yolu üzeri )
64100, Uşak

Tel: 0276-215 44 33 0276-215 8484      0276 2158484
Faks: 0276-215 8484
www.tarhanababa.com

TarhanaBaba-Yeldanlızade


Uşşak Ev Tarhanasının Hayat Hikayesi

Tarhana Baba olarakta adlandırılan Mustafa YELDANLI 1938 Uşak doğumlu. Binlerce yıldır süregelen tarhanayı ev ortamında yapıp satma fikri 1974 yıllarına dayanır. O yıllarda salça ve tarhana gibi şeyler evlerde yapıldığından ilk anda Mustafa Yeldanlı'ya yaptığı işin doğru olmadığı söylendi ve dalgaya alındı.
Zamanla ve inatla sabrederek yıllarca bunun savaşını verdi. Herkese tarhana desteklenirse domates, biber, soğan, nane, yoğurt satan köylü ayrı ayrı kazanacak ve Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sağlanacağını dili döndüğünce bürokratlara anlatmaya çalıştı.
Kimi zaman ciddiye alındı kimi zaman yüzüne çok güzel denilip arkasından konuşuldu. Basında, televizyonda ve bültenlerde çıkıyor ama destek bulamıyordu. Kendi ifadesiyle meşhurdu ama zengin değildi. Zenginliği Serdar ve İsmail adında iki oğlu olmasıydı.
Zaman içersinde gıda tüzüğü ve Sağlık Bakanlığından izin alarak bu üretimini geliştirmeye çalıştı. Yine kendi çabaları ile paslanmaz çelik kazanlarda tarhana karıyor ve iklim ortamında kurutuyordu.
Yıl 2005 Temmuz ayını gösterdiğinde oğullarıda bu konuya destek verdi.
Baba ve oğullar değişmesi gereken makinalarını değiştirdiler eksik olanlar tamamlamaya çalıştılar. Mustafa Yeldanlı'nın yıllarca hayalini kurduğu tarhana evi'ni açtılar. Eksik olan şeyler o kadar çoktuki herşeyin üstesinden geleceklerine inanmışlar ve bunu kısa zamanda başaracaklarına kendilerini inandırdılar ve artık Mustafa Yeldanlı kenara çekilip iki oğlununda bu işlerle uğraşmasını ve buraya kadar getirdiği bayrağı kaliteyi dahada yukarılara çekerek taşımalarını istemekte.

SANIRIZ BU TARHANA BABA NIN EN DOĞAL HAKKI!!!


TarhanababaBizle iletişime geçmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz:

İsminiz:

E-Posta Adresiniz:

Konu:

Mesajınız:

Bu sayfa www.ilinizinrehberi.com tarafından hazırlanmıştır.